Ciężko to może sobie wyobrazić, ale historia farb proszkowych i ich pierwszego przemysłowego zastosowania sięga lat 50tych ubiegłego wieku. To właśnie blisko 70 lat temu opatentowano metodę fluidyzacyjnej obróbki duroplastycznych lakierów proszkowych, która dzięki rozwiniętej technologii przetrwała do dziś.
Na przełomie dekad skład farb proszkowych również ewaluował. Poznaliśmy możliwości zastosowania żywic epoksydowych stosowanych w urządzeniach gospodarstwa domowego, popularnych również przy produkcji materiałów nylonowych. To właśnie dzięki żywicom epoksydowym, metoda malowania proszkowego ewaluowała do wymiaru znanego nam do dziś….. Rozwój technologii produkcji farb w swym rozwoju napotkał wiele trudności, które sprawiały, że koszty zastosowania tej metody malowania były zbyt wysokie, względem często wartości produktu końcowego. Malowanie proszkowe wykorzystujące proces fluidyzacji, w swej historii zmagało się z wieloma ograniczeniami. Przede wszystkim uzyskiwana grubość powłoki była zbyt gruba, zaś problemy z odpowiednią izolacją ciepła podczas wygrzewania elementu sprawiały, że trwałość tak pomalowanego elementu była daleka od oczekiwań.
Istna rewolucja nastąpiła na przełomie lat 60 tych i 70 tych ubiegłego wieku, gdy w USA dopuszczono do komercyjnego zastosowania metodę elektrostatycznej obróbki lakierów proszkowych. Był to zalążek metody, którą wykorzystują dzisiejsze malarnie proszkowe na całym świecie. Rozwój innowacyjnych surowców na bazie poliuretanów, poliestrów oraz epoksyd, dzięki którym znamy takie właściwości farb jak odpowiednia rozlewność oraz odgazowanie, sprawiły, że dzisiejsze farby proszkowe charakteryzują się perfekcyjną jakością oraz trwałością.
Z rodziny farb proszkowych wyróżnia się m.in.:
– Farby epoksydowe – perfekcyjnie oddające twardą powłokę malowanego elementu, odporne na działanie czynników chemicznych, oraz odporne na zarysowania i uderzenia.
– Farby poliestrowo epoksydowe. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju farb, powłoka malowanego elementu jest odporna na wysokie temperatury oraz na przegrzanie, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie przy produkcji urządzeń gospodarstwa domowego oraz w narzędziach i urządzenia zastosowanych w branży spożywczej.
– Farby poliestrowe – Bardzo popularne w komercyjnym zastosowaniu, dzięki dużej odporności na warunki atmosferyczne. Malowane ogrodzenia, balustrady, rowery, felgi samochodowe wykorzystują właśnie ten rodzaj farb.
Zalety zastosowania farby proszkowej: